تاریخ : يکشنبه 8 مهر 1397
کد 109

رسمی شدن زبان اشاره در کشور

مدیرکل بهزیستی استان در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان بر لزوم رسمی شدن زبان اشاره تاکید نمود. محسن ارشدزاده در این مراسم که با حضور مسئولین استانی و جمعی از ناشنوایان برگزار شد ؛ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و روز جهانی ناشنوایان با بیان اینکه 27 هزار نفر از افراد معلول کم شنوا ،ناشنوا و نیمه شنوا تحت پوشش بهزیستی استان می باشند ؛افزود :17 درصد از افراد دارای معلولیت استان را این قشر تشکیل می دهند.
مدیرکل بهزیستی استان در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان بر لزوم رسمی شدن زبان اشاره تاکید نمود.
محسن ارشدزاده در این مراسم که با حضور مسئولین استانی و جمعی از ناشنوایان برگزار شد ؛ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و روز جهانی ناشنوایان با بیان اینکه 27 هزار نفر از افراد معلول کم شنوا ،ناشنوا و نیمه شنوا تحت پوشش بهزیستی استان می باشند ؛افزود :17 درصد از افراد دارای معلولیت استان را این قشر تشکیل می دهند.
وی با خاطرنشان کردن فعالیت 7 مرکز تخصصی درسطح استان جهت ارائه خدمات به معلولین ناشنوا ابراز داشت :15 هزار نفر از این افراد از خدمات مستمر بهزیستی و مابقی نیز بر حسب مورد  از خدمات بهزیستی بهره مند هستند.
44 مورد کاشت حلزون ،تحویل 700 دستگاه سمعک ،ارائه تسهیلات اشتغال به 350 نفر و تامین مسکن 100 نفر از ناشنوایان  از جمله خدمات ارائه شده به آنان در سال گذشته بود که مدیرکل بهزیستی استان به آن اشاره نمود.
ارشدزاده مهمترین برنامه های بهزیستی در این زمینه را پیشگیری اولیه از معلولیتهای مادرزادی و ژنتیکی این معلولین و پیشگیری ثانویه و شناسایی افراد ناشنوا جهت انجام مراحل اولیه درمان بر روی آنها عنوان کرد.
ارتباط و اشتغال ناشنوایان از جمله مشکلات ناشنوایان بود که مدیرکل بهزیستی استان به آن اشاره نمود و تلاش برای رسمی شدن زبان اشاره ،راه اندازی سامانه ارتباط با مترجم آنلاین واستفاده از ظرفیت کارآفرینان  جهت اشتغال ایشان را ازاهم تلاشهای بهزیستی در این راستا عنوان کرد.
در انتهای مراسم از مسئولین تشکلهای ناشنوایان  ،قهرمانان ورزشکار ناشنوا و زوجین ناشنواتوسط مدیرکل بهزیستی استان تقدیر به عمل آمد.
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 8 مهر 1397
  • ساعت 12
  • توسط مدیر پرتال
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh