تاریخ : پنجشنبه 3 آبان 1397
کد 131

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در کنفرانس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه اظهار امیدواری کرد: سالمندان در تدوین سیاست هایی که زندگی و سلامت آنها را تحت تأثیر قرار می دهد؛دخیل باشند

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در کنفرانس منطقه آسیا و اقیانوسیه گفت:برای رقم زدن آینده ای بهتر برای سالمندان جامعه، توجه بیش از پیش به مقوله هایی همچون اجتماعی شدن سلامت،نقش خانواده ،رفاه و بهبودی سلامت و... ضروری است.
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در کنفرانس منطقه آسیا و اقیانوسیه گفت:برای رقم زدن آینده ای بهتر برای سالمندان جامعه، توجه بیش از پیش به مقوله هایی همچون اجتماعی شدن سلامت،نقش خانواده ،رفاه و بهبودی سلامت و... ضروری است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛«سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاحیه کنفرانس منطقه آسیا و اقیانوسیه با اشاره به روند رو به رشد جمعیت سالمندی کشور گفت:آمار سالمندی در ایران رو به افزایش است به طوری که در کشور ما طی سی سال آینده،سالمندان 9/3 جمعیت را تشکیل خواهند داد و به 3 برابر جمعیت فعلی خود می رسند.همچنین با توجه به اینکه در سال 95 امید به ادامه زندگی در بالغین 60تا 65 ساله کشور ؛21 سال برآورد شده است به این معنا که جمعیت ما تا سن 85 سالگی زندگی خواهند کرد .بنابر این اساس متولدین سالهای 1395 به بعد عمری بیش از 90 سال خواهند داشت. توجه به این نکته جدیت و دقت ما در برنامه ریزی برای سالهای آینده کشور را افزایش می دهد.

وی افزود هزینه درمان افراد 65 سال به بالا در کشور ما 3 برابر افراد زیر 65 سال برآورد شده است و جبران فقیر شدن این گروه نیز بسیار سخت تر از گروه های دیگر است.چون با کهنسالی چرخه معیوب آغاز و نیاز به مراجعه به مراکز درمانی بیشتر می شود.در مطالعه ای که در سال 93  در مراکز درمانی سطح کشور صورت گرفته است؛ مراجعه سالمندان به مراکز درمانی و تعداد بستری شدگان در مراکز بیش از 2 برابر افراد عادی ثبت شده است .بنابراین ارزیابی و بررسی اثرات ناشی از سالمند شدن جمعیت در برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت های اجتماعی -اقتصادی و شهری دسترسی به توانمندی های سالمندان  و به ویژه فرهنگ سازی در این خصوص بسیار مهم است
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه  تمامی کشورها در زمینه سالمندی نیازمند اتخاذ سیاست های بلندمدت،شفاف و کاربردی هستند؛گفت: برای رقم زدن آینده ای بهتر برای سالمندان توجه بیش از پیش به مقوله هایی همچون اجتماعی شدن سلامت،نقش خانواده ،رفاه و بهبودی سلامت و... ضروری است .به همین منظور سند ملی سالمندان و تقسیم کارملی در کشور ما با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و با نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور؛و با حضور 9 تن از اعضای کابینه دولت تصویب شده است و امروز در دستور کارمان قرار گرفته است.

وی افزود طرح تحول خدمات در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی با ارائه خدمات درمانی گسترده در حاشیه شهرها انجام می شود. تمامی این خدمات و بیمه سالمندان در روستاها و حاشیه شهرها رایگان است و در شهرها نیز 10 درصد هزینه بر عهده افراد و بین 90تا 95 درصد بر عهده دولت است.همچنین 94 درصد از سالمندان کشور ما تحت پوشش بیمه درمان و 31 درصد نیز از خدمات بیمه تکمیلی بهره مند هستند.
وی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد: در جمهوری اسلامی ایران تمامی سالمندان در هر سطح اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و سلامت؛ امکان زندگی فعال و مولد در جامعه و انجام کار و فعالیت های مورد علاقه شان را داشته باشند و در تدوین سیاست هایی که سلامتی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد؛نقش اساسی و مؤثر داشته باشند.   
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 3 آبان 1397
  • ساعت 12
  • توسط مدیر پرتال
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh