تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
کد 150

بهره‌مندی ۶۷ هزار معلول از خدمات بهزیستی استان

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان این‌که طبق آمار و بررسی‌ها در استان ما، 160 هزار نفر معلول وجود دارد، گفت: از این تعداد حدود 67 هزار فرد معلول از خدمات بهزیستی برخوردار هستند و مابقی نیز براساس نیاز، خدمات لازم را دریافت می‌کنند.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با بیان این‌که طبق آمار و بررسی‌ها در استان ما، 160 هزار نفر معلول وجود دارد، گفت: از این تعداد حدود 67 هزار فرد معلول از خدمات بهزیستی برخوردار هستند و مابقی نیز براساس نیاز، خدمات لازم را دریافت می‌کنند.

محسن ارشدزاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: از ابتدای سال 97، منابعی از محل هدفمندی یارانه‌ها در اختیار سازمان‌های حمایتی قرار گرفته است که در این راستا 45 هزار نفر از معلولان استان که نیاز به حمایت داشتند، مورد حمایت و تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند، معتقدم این اقدام مطلوب بوده؛ چرا که در گذشته تنها 15هزار و 700 فرد معلول از خدمات بهزیستی استان بهره‌مند شده و مستمري بگیر بودند‌.

وی با بیان این‌که اکنون 950 نفر بیمار ضایعه نخاعی در استان وجود دارد، افزود: بهزیستی کمک هزینه‌ی نگهداری، هزینه‌ی حق پرستاری در خانه و هزینه تهیه لوازم بهداشتی بیماران ضایعه نخاعی را پرداخت می‌کند.

ارشدزاده از فعالیت 110 مرکز توانبخشی بهزیستی در استان خبر داد و گفت: از این تعداد 36 مرکز به صورت مرکز شبانه روزی مختص معلولان، سالمندان، بیماران روانی مزمن و مابقی مراکز تخصصی روزانه آموزش معلولان، کودکان ناشنوا، اوتیسم و ... است.

وی با اشاره به اجرای قانون حمایت از حقوق اشتغال معلولان در دستگاه‌های اجرایی، گفت: میزان بیکاری معلولان استان حدود سه برابر بیشتر از مردم عادی است و این موضوع یکی از مشکلات و دغدغه‌های اصلی معلولان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در خصوص اشتغال معلولان در بخش دولتی و غیردولتی از جمله اشتغال کارفرمایی و ارائه‌ی تسهیلات بانکی، هر سال برنامه ریزی کرده و در راستای اجرایی شدن و تحقق آن تلاش می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان در خصوص مناسب سازی محیط شهری و فضای ساختمان ادارات برای تسهیل تردد معلولان، اظهار کرد: جهت بهبود و مناسب سازی محیط‌ها برای تسهیل در معلولان به صورت جدی پیگیر هستیم ولی متاسفانه هنوز هم برخی از این فضاها برای تردد معلولان مطلوب نیست.

وی ادامه داد: تاکنون فضاهای دستگاه‌های دولتی ۷۰ درصد مناسب سازی شده ولی این مناسب سازی در مکان‌های عمومی زیر 50 درصد است و معتقدم مناسب سازی فضاها برای تردد معلولان از لحاظ کیفیت مطلوب نیست به عنوان مثال علی رغم مناسب سازی برخی فضاها از جمله سرویس بهداشتی و مکان‌های عمومی، برخی از آن‌ها هنوز از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.


ارشدزاده با بیان این‌که امسال سه میلیارد و 300 میلیون اعتبار در اختیار ما قرار گرفته و آن را در بین دستگاه‌ها جهت مناسب سازی فضاها برای تردد معلولان توزیع کردیم، گفت: پیگیر مناسب سازی فضاها برای تردد معلولان هستیم و سازمان برنامه و بودجه نیز اعتباری در اختیار ستاد مناسب سازی فضاها قرار داده تا اعتبار را با بررسی و برحسب نیاز دستگاه‌ها در اختیارشان قرار دهیم.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 13 آذر 1397
  • ساعت 10
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh