تاریخ : جمعه 30 آذر 1397
کد 160

استاندار ترجیح داد هندوانه شب یلدا را با بچه‎های احسان ببرد

رونق شیرینی در شب یلدای شیرخوارگاه احسان
یکی از جاهایی که استاندار آذربایجانشرقی ترجیح داد بخشی از جشن شب یلدای خود را آنجا برگزار کند، شیرخوارگاه احسان بود. پورمحمدی چندین بار تکرار کرد که این بچهها، بچه‌های خودمان هستند و تا حداکثر توان از اینها حمایت می‌کنیم.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حوالی عصر امروز جمعه 30 آذر، طولانیترین شب سال 97 به همراه محمدرضا پورمحمدی وارد حیاط شیرخوارگاه احسان که شامل دو ساختمان نوزادان و کودکان زیر 6 سال بود، شدیم.
ابتدا به نوزادان سر زدیم. بعد از ظهر بود و اکثر کوچولوها مشغول چرت بعد از ظهر بودند. در بین نوزادان تعدادی نوزاد معلول نیز به چشم میخوردند و شاید به همین دلیل گذرشان به بهزیستی افتاده بود. جوانترین نوزاد 13روز بیشتر نداشت و معلولیتهایی در دستها و پاهایش که به گفته مددکار شیرخوارگاه حاکی از وجود معلولیت ذهنی بود، مشاهده میشد.
محسن ارشدزاده، مدیرکل بهزیستی استان در ارتباط با این نوزاد و نوزادانی که شرایط مشابه دارند، توضیح میدهد: ممکن است برای کاهش اثرات معلولیت در کودکان چندین عمل جراحی روی آنها انجام گیرد و تمام تلاش ما این است که تا آنجا که میسر باشد شرایط زندگی را برای بچههایی که تحت پوشش قرار میگیرند بهتر کنیم.
نمیدانم چه حکمتی است که اکثر بچههایی که با بدشانسی تمام قرعه بیسرپرستی یا بدسرپرستی به نامشان خورده و دست روزگار آنها را به اینجا کشانده، عجیب جذاب و دلنشین هستند و دل از همه میبرند.
استاندار پسربچهای را بغل میگیرد و از شرح حالش میپرسد: گویا دور روز پیش مادرش او را در خرابهای رها کرده و شهروندی از طریق کلانتری او را به بهزیستی تحویل داده است. مادر کودک اوضاع چندان مناسبی ندارد و پسربچه حالاحالاها میهمان بهزیستی است. نگاه معصومانه‏ای دارد که سرگذشت اندوهبارش را فریاد میزند. در آغوش پورمحمدی آرام گرفته و متعجب به اطراف نگاه میکند. هیچ گله و شکایتی ندارد و به نظر میرسد در همین دو روز توانسته است خود را با زندگی جدید خود در شیرخوارگاه وفق دهد.
دختر کوچولوی 7 ماههای نیز که لبخند شیرینش و زیبایی چشمان درشتش توجه همگان را به خود جلب میکند میهمان احسان است.
طرز خنده و ورجه وورجه این دختر همه را به خنده وا میدارد. حق دارد اینطور بخندد. با همین خندههایش دل پدر و مادری را برده و قرار است به زودی صاحب خانواده شود.
نوزاد دیگری پشتش را به همه کرده و کسی را تحویل نمیگیرد! وقتی آقای استاندار میخواهد بغلش کند صدایش درمیآید. گویی بد موقع مزاحمش شدیم(!) و چرت بعد از ظهرش را به هم زدیم. خدا رو شکر این کوچولو هم صاحب خانواده شده و شاید به همین دلیل اینقدر طاقچه بالا میگذارد و دیگر کسی را تحویل نمی‌گیرد!!
ساختمان بعدی متعلق به بچههای 3 تا 6 ساله هستند که کمی از آب و گل درآمدهاند و سر و صدا و شیطنتهایشان هم بیشتر است. شاد و سبکبال بالا و پایین میپرند و از اینکه اینهمه آدمبزرگ به دیدنشان آمدهاند خوشحالند. در مجموع  اینها بهتر از نوزادان ما را تحویل میگیرند و بیشتر از وجود استاندار و همراهانش ذوق میکنند.
ورمحمدی بعد از اینکه با تک تک بچهها خوش و بشی کرد، کیک شب یلدا را هم با کمک آنها میبرد. هدایایی هم برای هر کدام از بچهها در نظر گرفته و جشن شب یلدای آنها را تکمیلِ تکمیل میکند.سفره شب یلدا در این ساختمان حسابی رونق دارد و هندوانه، انار، پشمک، آجیل و کیک و شیرینی‌اش مهیا است.

پورمحمدی می‌افزاید: خواستیم جشن شب یلدای خود را با این بچهها شریک باشیم و با مشاهده خدمات ارائه شده در این مرکز و مراقبت تمام و کمال از بچهها بسیار مشعوف شدم. در واقع خواستم این پیام را به مردم منتقل کنم که این بچهها، بچه‌های خودمان هستند و تا حداکثر توان باید از اینها حمایت ‌کنیم.استاندار از مددکاران شیرخوارگاه که با وجود سختی و مشقت کار شبانهروز خود را با کودکان بدسرپرست و بیسرپرست سپری میکنند تشکر میکند و میگوید: انسان نباید فقط به فکر منافع شخصی خود باشد؛ انسان باید به همنوع خود نفع رساند.
به ازای هر کودک 10 خانواده متقاضی وجود دارد
به گفته مدیرکل بهزیستی آذربایجانشرقی، شیرخوارگاه رفیع ملکی(احسان) در سال 1385 در تبریز افتتاح و بهرهبرداری شد.
محسنارشدزاده تصریح کرد: در این چند سال 180 کودک تحت پوشش شیرخوارگاه به خانواده‌های متقاضی واگذار شده‌اند.
وی افزود: ورودی شیرخوارگاه به طور متوسط سالانه 70 نفر است و در حال حاضر 5 کودک در این مرکز نگهداری میشوند که از این تعداد 30 کودک زیر سه سال و 20 کودک نیز سه تا 6 ساله هستند.
این مسوول با بیان اینکه اوایل سال جاری 25 کودک به خانوادههای متقاضی واگذار و 30 کودک نیز به خانواده خود تحویل داده شدهاند، افزود: به ازای هر کودک 10 خانواده متقاضی وجود دارد و 400 کودک پشت نوبت فرزند خواندگی شیرخوارگاه هستند.
ارشدزاده خاطرنشان کرد: شیرخوارگاه شامل اتاق پزشک است و دو نفر پزشک متخصص کودکان هفتهای دوبار به شکل رایگان کودکان را ویزیت میکنند.
 
 
  • نوشته شده
  • در جمعه 30 آذر 1397
  • ساعت 11
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh