تاریخ : دوشنبه 16 تير 1399
کد 514

در آیین افتتاحیه برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله مطرح شد؛

فعالیت 167پایگاه دائمی و بیش از یک هزار پایگاه سیار به منظور غربالگری

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان، مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی از فعالیت 167 پایگاه دائمی و یک هزار و 123 پایگاه سیار به منظور اجرای برنامة كشوري غربالگري و تشخيص زودرس آمبليوپي (تنبلی چشم) بین كودكان سه تا شش ساله از 15 تیر تا 15 مهر ماه سال جاری در استان خبر داد.
 دکتر فرگل صحاف در مراسم افتتاحیه برنامه غربالگري کشوری و تشخيص زودرس تنبلی چشم که با حضور جمعی مسئولانی از استانداری آذربایجان شرقی، اداره کل آموزش و پرورش و مرکز بهداشت و درمان در بنیاد خیریه ژنتیک سلامت نسل فردا برگزار شد، گفت: این طرح از 24 سال پیش توسط سازمان بهزیستی اجرا می شود و طی این مدت نتایج خوبی به همراه داشته و به تشخیص و درمان اختلالات چشمی در کودکان کمک شایانی کرده است.
وی با اشاره به شیوع بیماری کووید 19 در سال جاری گفت: این برنامه به دلیل شرایط خاص استان، در پایگاه های دائمی و سیار با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با استفاده از 23 دستگاه غربالگری بینایی اجرا می شود و به هیچ وجه معاینه دستی نخواهیم داشت.
دکتر صحاف در تشریح آمار غربالگری سال 98 گفت: سال گذشته حدود 159 هزار کودک معادل 81 درصد کل جامعه هدف  غربال شدند که  96 درصد کودکان سالم تشخیص داده شده و تنها چهار درصد، نیازمند معاینات پزشکی بودند که در مجموع در طی این غربالگری ۵۴۶ کودک دچار تنبلی چشم شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند .
وی با قدردانی از زحمات تمام ارگان های دولتی و بخش خصوصی در اجرای این طرح افزود: اینکه افتتاحیه این برنامه در یک مرکز خصوصی برگزار شده است، نشان از اهمیت همکاری بخش خصوصی با بهزیستی دارد.
دکتر صحاف، ابراز امیدواری کرد: با همکاری تمام ارگان های مربوطه به خصوص صداو سیما و  اداره کل آموزش و پرورش و اطلاع رسانی مناسب اصحاب رسانه به والدین و علیرغم محدودیت های موجود به خاطر پیشگیری از شیوع کووید ۱۹ ، امسال بتوانیم درصد بیشتری از کودکان را غربال کنیم و  شاهد رشد و بالندگی کودکان استان باشیم.
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 16 تير 1399
  • ساعت 00
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در سه شنبه 17 تير 1399
  • ساعت 07
  • توسط خانم لیوارجانی
نظرات شما
captcha refresh