تاریخ : دوشنبه 6 مرداد 1399
کد 553

"پیری جمعیت"؛ خطری که آینده آذربایجان شرقی را تهدید می‌کند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با انتقاد از روند رو به رشد سالمندان از پیری جمعیت استان خبر داد و گفت: نرخ رشد کم جمعیتی در استان باعث می‌شود تا در دو دهه آینده با پیری جمعیت مواجه شویم که فرزندی برای مراقبت آنان ندارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی  بهزیستی استان آذربایجان شرقی، فرگل صحاف به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس بهزیستی در نشست خبری با خبرنگاران، اظهارداشت: تلاش برای حفظ کیان خانواده‌های آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر، نگهداری، مراقبت و توان‌بخشی معلولان، توسعه پژوهش‌های پیشگیری از معلولیت و آسیب‌های اجتماعی، بازپروری آسیب‌دیدگان اجتماعی، جلب مشارکت‌های مردمی و حمایت از بخش غیردولتی به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه‌های توان‌بخشی، اجتماعی و پیشگیری بخشی از فعالیت های اداره‌کل بهزیستی است.

وی گفت: خانواده بهزیستی استان شامل 75 هزار و 957 معلول تحت پوشش، 41 هزار و 727 افراد دارای پرونده اجتماعی، 75 هزار و 709 مستمری بگیر، 834 پرسنل و 160 هزار نفر (90 هزار خانواده) بیمه مددجویی است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به فعالیت‌های امور اجتماعی در حوزه شبه خانواده، گفت: این دفتر به مراقبت از کودکان زیر 18 سال می‌پردازد که موقتا یا دائم از سرپرستی والدین محروم شده‌ و با نامه مراجع قضایی بهزیستی سپرده شده‌اند.

وی افزود: 25 خانه کودک و نوجوان، شیرخوارگان و نوباوه‌گان داریم که تنها دو مورد آن دولتی است، 256 کودک مقیم خانه‌ها که برای هر کدام از 650 هزار تومان تا 925 هزار تومان پرداخت می‌کنیم، هزار و 600 فرزندان امدادبگیر از محل اعتبارات سازمان با ماهیانه 650 هزار تومان، 250 مورد بیمه آتیه فرزندان تحت سرپرستی با ماهیانه 30 هزار تومان و 219 مورد توانمندسازی کودکان و نواجوانان با پرداخت سرمایه‌کار وجود دارد.
صحاف از ایجاد سامانه تصمیم جهت واگذاری فرزندخواندگی خبر داد و گفت: زوج‌ها می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کرده و با اولویت‌بندی اقدام به قبول سرپرستی فرزندخوانده ‌کنند.

وی از وجود 570 مهدکودک و مرکز رفاه کودک شهری و 439 مهدکودک روستایی خبر داد و افزود: 31 مهد در مناطق محروم، تجهیز 29 روستا مهد داریم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با انتقاد از روند رو به رشد سالمندان از پیری جمعیت استان خبر داد و گفت: نرخ رشد کم جمعیتی در استان باعث می‌شود تا در دو دهه آینده با پیری جمعیت مواجه شویم که فرزندی برای مراقبت آنان ندارند.

وی از وجود 400 هزار سالمند در استان خبر داد و اذعان داشت: 12 هزار نفر از این میزان معلولیت داشته و از خدمات بهزیستی بهره می‌برند که برای افراد سالمند  معلول، بی‌سرپرست و بیمار 9 مرکز نگهداری وجود دارد، برخی از سالمندان نیز در خانه‌های خود ویزیت می‌شوند.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 6 مرداد 1399
  • ساعت 10
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در يکشنبه 12 مرداد 1399
  • ساعت 11
  • توسط خانم لیوارجانی
نظرات شما
captcha refresh