12:19امروز : دوشنبه 2 خرداد 1401

تاریخ : پنجشنبه 11 فروردين 1401
کد 1153

دردهای پنهان اوتیسم را دریابیم

13 فروردین (دوم آوریل) به عنوان روز جهانی اتیسم نامگذاری شده است و فرصتی مناسب است تا علاوه بر یادآوری شرایط ویژه ی این افراد، برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با این اختلال گام برداشته و شاهد اهتمام و هم افزایی جدی دستگاه‌های اداری و اجرایی مختلف در راستای توجه و حل مشکلات مراکز و همچنین چالش های بی شمار و رنج های بی پایان خانواده های درگیر باشیم.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی و رئیس اداره امور اجتماعی فرمانداری تبریز  به همین مناسبت از مرکز اقامت موقت "دنیای اتیسم مهربان" بازدید و از نزدیک مسایل و مشکلات این قشر را مورد بررسی قرار دادند.

ارتباط اصلی ترین مشکل فرد اتیستیک  

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در بازدید از مرکز اقامت موقت انجمن اتیسم دنیای مهربان، ضمن بیان اینکه ارتباط مشکل اصلی فرد اتیستیک می باشد، ابراز داشت : فرد مبتلا به اختلال اتیسم فردي است كه در دو حیطه ارتباطي، اجتماعي و رفتاري داراي مجموعه‏اي از علايم و نشانگان است كه باعث مي‏شوند فرد، نیازمند گستره‏اي از خدمات و حمايت‏ها از جانب متخصصان مختلف باشد و افراد داراي اين اختلال، تفاوت و ناتواني‏هايي در زمینه ارتباطات و اجتماعي شدن و علاقه محدود و رفتارهاي تكراري، از خود نشان مي‏دهند كه حاكي از تفاوت در شیوه‏هاي تخیل و تفكر ايشان مي‏باشد.

دکتر صحاف  با بیان اینکه شعار روز جهانی اتیسم در سال2022 " فراگیری در محیط کار، چالشها و فرصتها در جهانی پسا همه گیری" اظهار داشت : اين افراد مشكلاتي در عملكرد مغز و دستگاه عصبي دارند كه باعث مي‏شود تا در زمینه آموزش، اجتماعي‏شدن، برقراري ارتباط معني‏دار و نیز بروز رفتارهاي متناسب با سن و هنجارهاي جامعه نیازمند آموزش و توانبخشي ويژه و تخصصي باشند.

خدمات ویژه بهزیستی برای افراد اتیستیک
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در بازدید خود از مرکز دنیای مهربان از ارائه خدمت سازمان بهزیستی به افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم خبر داد.
دکتر صحاف با بیان ارائه خدمت به این قشر در قالب مراکز روزانه و مراکز اقامت موقت افزود : در حال حاضر پنج مرکز روزانه افراد دارای اختلال طیف اتیسم در سطح استان به 220 نفر بصورت روزانه خدمات آموزشی و توانبخشی ارائه می دهند که این خدمات شامل خدمات آموزشی شناختی رفتاری، خدمات توانبخشی، خدمات زیستی دارویی، خدمات تکمیلی و ترکیبی می باشد.


وی با بیان اهمیت سازگاری شناختی کودک ابراز داشت : خدمات آموزشی شناختی رفتاری شامل اقداماتی است که منجر به افزایش کنش‌های شناختی فرد دارای اختلال طیف اتیسم (توجه، تمرکز، تکلم و ...) و حذف رفتارهای اضافه است که سازگاری شناختی کودک را با محیط مختل می‌کند و به این منظور از رفتاردرمانی، ای بی ای، تیچ، برقراری ارتباط با استفاده از مبادله تصویر با هدف ارتقا سطح مهارت های شناختی و کنترل رفتاری و درک اهمیت درنظر گیری رفتارهای متناسب با سن و جامعه، بهره گیری می شود.


   مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی خدمات توانبخشی را در برگیرنده شیوه‌های تقویت حسی-حرکتی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، ورزش، برنامه‏های حسی مانند روش انسجام حسی، تربیت شنیداری و ... عنوان کرد که با توجه به شدت علایم و سطح نیازمندی افراد تعیین می شوند.

   دکتر صحاف خدمات زیستی دارویی و  خدمات تکمیلی و ترکیبی را از سایر خدمات در حال ارائه در مراکز روزانه عنوان کرد و در تشریح این خدمات ابراز داشت : خدمات دارویی  شامل مداخلات درمانی است که در جهت پیشگیری از پیشرفت اختلال و یا درمان بیماری‌های همراه اختلال طیف اتیسم انجام می‌شوند. این اقدامات شامل دارودرمانی، تغذیه‌درمانی، ویتامین درمانی و درمان اختلال همراه بوده و از طریق ارائه مشاوره تخصصی به خانواده و ارجاع به متخصصان خارج از مرکز امکان‌پذیر است.
وی آموزش هنر براساس معیارها و برنامه‌های توانبخشی جهت نیل به اهداف توانمندسازی، موسیقی درمانی، بازی درمانی، انجام فعالیت‌های منظم ورزشی با توجه به اهداف توانبخشی و توانمندسازی، آماده‌سازی افراد دارای اختلال طیف اتیسم مستعد برای شرکت در رقابت‌های ورزشی، هنری و جشنواره‌های مختلف از زیر شاخه های بخش خدمات تکمیلی عنوان کرد.کاهش بار خانواده ها با  مراکز اقامت موقت افراد دارای اختلال طیف اتیسم
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از فعالیت یک مرکز اقامت موقت افراد دارای اختلال طیف اتیسم در شهرستان تبریز با ظرفیت 15 نفر خدمت گیرنده خبر داد.
دکتر صحاف ابراز داشت : این مرکز به افراد مبتلا به اختلالات اتیستیک خدمات آموزشی ، توانبخشی ، هنری و تفریحی موقت چند ساعته تا چند روزه ارائه می نماید که فرصتی را فارغ از مراقبت و رسیدگی به عضو دارای معلولیت برای اعضاء خانواده فراهم می آورد و به آنها اجازه می دهد، با فراغت بال به امورات جاریه خود بپردازند.


  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 11 فروردين 1401
  • ساعت 11
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در پنجشنبه 11 فروردين 1401
  • ساعت 12
  • توسط خانم لیوارجانی
نظرات شما
captcha refresh