12:02امروز : چهارشنبه 2 فروردين 1402

تاریخ : پنجشنبه 20 بهمن 1401
کد 1231

در رسانه| نزدیک ۱۰هزار مددجوی بهزیستی آذربایجان شرقی تثبیت شغلی شدند

تبریز-ایرنا- مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به رویکرد توانمندسازی جمعیت هدف این مجموعه، گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۹ هزار و ۶۳۰ نفر از مددجویان و معلولان زیر پوشش بهزیستی استان تثبیت شغلی شدند.

به گزارش ایرنا، فرگل صحاف روز چهارشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان شرقی، با ارایه گزارشی از عملکرد بهزیستی استان در طول سال، توانمندسازی جامعه هدف در قالب تسهیل گری اشتغال و معلولان را جزو اولویت های محوری بهزیستی اعلام و اضافه کرد: در سالجاری از محل تبصره ۱۶ قانون بودجه اعتباری بالغ بر ۳۵۶ میلیارد تومان به منظور ایجاد اشتغال پایدار و حفظ کسب و کار مددجویان هزینه شده است.

وی اظهار کرد: بهزیستی آذربایجان شرقی علاوه بر توانمندسازی مددجویان معلول، نسبت به ایجاد اشتغال برای معتادان بهبود یافته نیز وارد عرصه شده و با راه اندازی کارگاه های مختلف تولیدی در این زمینه گام های مهم و استواری برداشته است تا بازتوانی و توانمندسازی کامل این قشر آسیب پذیر صورت بگیرد.

صحاف پذیرش جامعه پس از خروج از مراکز تخصصی درمان و بازتوانی معتادان را از اهداف توانمندسازی شغلی برشمرد و اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۴۳۲ نفر از معتادان پاک شده آذربایجان شرقی به لحاظ شغلی تثبیت شده و با دریافت تسهیلاتی به میزان ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای خود و خانواده اشتغال پایدار پیدا کرده اند.

وی از مساعدت بیش از چهار میلیارد تومانی به تعداد ۲ هزار و ۶۱۴ نفر از معتادان مراکز درمان و بازتوانی معتادان آذربایجان شرقی در سالجاری خبر داد و افزود: علاوه بر ارقام مزبور، ۷۰ میلیون تومان نیز در بیمه های کارفرمایی به معتادان استان کمک مالی شده است.

صحاف تعداد مراکز درمان معتادان آذربایجان شرقی را ۵۵ مرکز با بیش از ۲۰ هزار درمان شده، مراکز کاهش آسیب را ۱۴ مرکز با پوشش افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ نفر، یک مرکز توانمندسازی با تحت پوشش ۷۱ نفر و یک باشگاه معتادان با ۱۱۱ نفر عضو اعلام کرد و با بیان اینکه تعداد ۲۱۶ تیم اجتماع محور با این مراکز همکاری نزدیک و فشرده دارند، یادآور شد: بهزیستی استان در حوزه پیشگیری اولیه از اعتیاد تعداد ۸۸۵ هزار و ۱۷۰ نفر را در یکهزار و ۲۱۶ محیط زیر پوشش خود قرار داده است.

وی تغییر رویکرد از حمایت مستقیم و مستمر به توانمندسازی پایدار، تغییر از نیازمندیابی غیرفعال به نیازمندیابی فعال، جلب اعتماد و مشارکت خوب مردم با بهزیستی، ایجاد زیرساخت های لازم با مرکز مثبت زندگی و برون سپاری بیش از ۹۰ درصد خدمات بهزیستی به بخش غیردولتی، توجه و تقویت نیازهای سطح بالاتر در کنار نیازهای اولیه جامعه هدف، تقویت شیوه های نوین ارایه خدمات از طریق الکترونیکی کردن فرایندها، ارایه خدمات با حفظ شان و کرامت انسانی جامعه هدف و تقویت زیرساخت های قانونی با تمرکز بر کودکان و سالمندان و معلولان را از رئوس فعالیت های بهزیستی آذربایجان شرقی بیان کرد.

 

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی امور مربوط به توانبخشی را یکی از محورها و حوزه های وسیع فعالیت این مجموعه دانست و گفت: ارایه خدمات آموزشی توانبخشی با پرداخت یارانه در تعداد ۹۰ مرکز روزانه به استعداد ۴ هزار و ۱۳۹ نفر و نیز ارایه خدمات توانبخشی از جمله تامین وسایل کمک توانبخشی، خرید خدمات توان پزشکی، تامین ارتز و پروتز توانخواهان و کاشت حلزون با اعتباری معادل ۱۳ میلیارد تومان بر همین اساس از ابتدای امسال تاکنون به انجام رسیده است.

صحاف از ارایه خدمات توانبخشی مراقبتی در تعداد ۴۸ مرکز شبانه روزی بهزیستی آذربایجان شرقی برای ۲ هزار و ۳۳۶ نفر خبر داد و با اشاره به اینکه دفتر توانمندسازی معلولان انواع خدمات پزشکی و اجتماعی را به جامعه هدف ارایه می کند، ادامه داد: در این مراکز خدماتی همچون تشکیل کمیسیون های پزشکی، معافیت های سربازی، اعطای پلاک خودرو ویژه معلولان، پرداخت هزینه دانش آموزی و دانشجویی معلول، فعالیت در شورای سالمندان و دبیرخانه مناسب سازی صورت گرفته است.

وی رسیدگی به تعداد هشت هزار و ۲۹۹ پرونده در کمیسیون های پزشکی، طرح تعداد ۱۷۸ پرونده معافیت سربازی، اعطای ۳۱ مورد پلاک ویژه معلولان و پرداخت کمک هزینه دانش آموزی به تعداد ۴ هزار و ۹۷۸ نفر و کمک هزینه دانشجوئی به تعداد ۶۰۸ نفر را از جمله فعالیت های خدمات امور توانبخشی مراقبتی بهزیستی آذربایجان شرقی بیان کرد.

صحاف توانبخشی مبتنی بر جامعه را رویکرد سازمان بهزیستی اعلام و اضافه کرد: در این راستا از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۲ هزار و ۲۶۰ روستا با تعداد یکهزار و ۱۳۷ نفر مددجو شناسایی شده معلول تحت پوشش قرار گرفته و در زمینه های سلامت، آموزش، معاش، خدمات اجتماعی، توانمندسازی، مناسب سازی، مسکن، مشارکت های مردمی، خدمات دریافت کرده اند.

وی اعتبار هزینه شده برای خدمات فوق را پنج میلیارد تومان و مجموع افراد خدمات گیرنده در چند سال اخیر را ۲۱ هزار و ۶۱۰ نفر اعلام کرد.

  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 20 بهمن 1401
  • ساعت 12
  • توسط خانم لیوارجانی
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh